ponedjeljak, 14. prosinca 2015.

Zašto je zdravstvo siromašne Kube nedostižan uzor?

haiti_dijete_boles_364151S1

U našem neposrednom susjedstvu, točnije u Srbiji, ovoga tjedna pod nazorom njegovog tvorca, kubanskog imunologa Pedra Camila Rodriguesa započela je primjena kubanskog lijeka Cimavax EGF za rak pluća koji se unazad 25 godina koliko postoji pokazao uspješnim u zaustavljanju rasta tumora te se na Kubi besplatno primjenjuje od 2011. Dolazak ovog cjepiva u Europu razveselio je mnoge oboljele od ove zloćudne bolesti, ali i po tko zna koji put postavilo pitanje u čemu je tajna kubanskog zdravstva koje mnogobrojni stručnjaci smatraju najboljim na svijetu

Dok daleko bogatije države od Kube imaju kroničan problem s odražavanjem sustava zdravstva, razvijeni kubanski sustav predstavlja pravu enigma, osobito stoga što je usmjeren svim korisnicima, osobito onim najsiromašnijima. Zdravstvene usluge na tom karipskom otoku besplatne su još od revolucije 1959., a sam je sustav organiziran na tri razine koje počinju od obiteljskih liječnika na klinikama koji pružaju usluge lokalnoj zajednici. Pored obiteljskih liječnika tu su lokalne bolnice u kojima se liječe pacijenti od ozbiljnijih bolesti te na kraju opće državne bolnice u kojima se obavljaju operacije i kirurške intervencije na ljudima čiji je život ugrožen.

Spomenuto cjepivo za rak pluća, koje se pored Kube koristi u Peruu i Paragvaju, inače, stoji jedan dolar, dok Kuba za zdravlje izdvaja tek 200 dolara po stanovniku. Stoga je logično postavljanje pitanja kako to da siromašna karipska država uspijeva u onome što je nedostižno najbogatijim državama na svijetu.

Candace Johnson, izvršna direktorica Instituta Roswell Park kazala je nedavno u razgovoru za visokotiražni časopis Wired kako je biotehnološka industrija Kube izrazito uspješna usprkos, ili možda zahvaljujući dugogodišnjem embargu. 
'Oni su morali postići više s manje resursa te su zbog toga su morali biti inovativni u pristupu problemima pa stoga ne čudi kako njihova zajednica za imunologiju postoji već 40 godina.'

Pored toga, Kuba je postala prva zemlja na svijetu koja je uspjela spriječiti prijenos HIV-a i sifilisa sa zaražene majke na dijete. 'Sprečavanje prijenosa virusa veliko je postignuće za javno zdravlje. Ovo je pobjeda u dugotrajnoj borbi protiv HIV-a i drugih spolno prenosivih bolesti', kazala je nedavno Margaret Chan iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) dodavši kako je riječ o važnom koraku prema generaciji bez AIDS-a. Da je Kuba postigla velik uspjeh, govori i podatak da je u toj zemlji pretprošle godine rođeno samo dvoje djece s HIV-om i petero s kongenitalnim sifilisom, čime je pokazala kako je univerzalan zdravstveni pristup ključan za uspjeh, čak i kada je riječ o izazovima poput HIV-a, ističu u WHO-u.

Valja napomenuti kako je već godinama na snazi projekt 'Nafta za liječnike' u okviru kojeg 20 tisuća kubanskih liječnika radi u Venezueli koja, zauzvrat, opskrbljuje Kubu naftom po nižoj cijeni. Kuba pomaže i drugim zemljama pa se od 60-ih godina prošlog stoljeća u zemlje Latinske Amerike šalju medicinski timovi državama kojima su najpotrebniji, a Kubanci su u Južnoj i Srednjoj Americi otvorili stotinjak medicinskih škola na kojima se već školovalo više od 10 tisuća medicinskih radnika.

Nema komentara:

Objavi komentar